دسته‌بندی نشده

تاریخچه شیشه اتومبیل

این مقاله به بررسی تاریخچه شیشه اتومبیل پرداخته است. فرایند تاریخی شیشه‌های استفاده شده در صنعت خودروسازی به قرن ۱۹ میلادی بازمی‌گردد. در ابتدا، شیشه‌های خودروها تنها شیشه‎های ساده و بدون رنگ بودند که به وسیلهٔ دستگاه‌هایی که در آن زمان به عنوان «کرج‌شو» (Carriage works) شناخته می‌شدند، تولید می‌شدند. در سال ۱۹۰۹، شیشه‌های تیره به‌منظور کاهش تابش نور خورشید و حفاظت از سلامتی چشم‌ها از تابش نور، تولید شدند.

در اوایل دههٔ ۱۹۳۰، شرکت ساخت شیشه اتومبیل، شیشه‌های ایمنی را راه‌اندازی کرد. شیشه‌های ایمنی شامل دو لایه شیشه شفاف و بین آن واحدی از پلاستیک شفاف بود که در صورت شکست و دچار تصادف مرگ‌بار، فرم شیشه‌ها به شکل‌های بی‌خطر در آمد.

در سال‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، شرکت‌های متعدد جهت توسعه و بهبود خصوصیات شیشه‌های اتومبیل، به تحقیق و توسعه پرداختند. در دهه ۱۹۷۰، شیشه‌های اتومبیل شفاف تیره برای کاهش تابش نور خورشید، شیشه‌های بر عکس “تیره شفاف” برای بهبود دید و رفتار در شب با نور شهری و شیشه‌هایی با پوشش‌های خاص برای کاهش آسیب‌پذیری به برخورد شدید و جلوگیری از شکست شیشه در تصادف پایدار شدند.

اخیراً، با پیشرفت تکنولوژی، شرکت‌های تولید‌کننده خودروها از دستگاه‌هایی با نام‌های «گلدر» و «ورتکس» استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها به وسیلهٔ استفاده از آزمایش هوادره و پویا ، ضخامت مورد نیاز شیشه اتومبیل را تعیین می‌کنند تا برای مقاومت در برابر شوک و تضادهای شدید مانند تصادفات مناسب باشد.

تاریخچه شیشه اتومبیل

انواع شیشه اتومبیل:

شيشه هاي Laminated

شيشه هاي Laminated، شيشه هايي هستند كه از چندين لايه شيشه نشكن تشكيل شده‌اند. اين شيشه ها در واقع تركيبي از شيشه هاي معمولي و چسب هاي پليمري همچون PVB یا EVA هستند. چسب هاي پليمري بين لايه هاي شيشه قرار گرفته و باعث مقاومت بيشتر شيشه در برابر ضربه و شکست شدن مي شود.

شيشه هاي laminated توانايي جذب انرژي ضربه را دارند و بطور اساس تابعيت دارند از شكست شدن به آساني. اين شيشه ها در كاربردهاي كه نياز به ايمني و امنيت بيشتر دارند مورد استفاده قرار مي گيرند مانند ساختمان هاي خصوصي، خودروها، قطارها و هواپيماها.

شيشه هاي laminated با افزايش تعداد لايه ها، سختي و مقاومت آن ها نيز افزايش مي يابد. همچنين اين شيشه ها توانايي عايق بودن صدا و حرارت را نيز دارند كه مي تواند در كاهش هزينه هاي انرژي براي ساختمان هاي بزرگ كمك كند.

شيشه هاي Tempered

شیشه های tempered، یک نوع شیشه سخت و مقاوم هستند که با روش تمپر شدن تولید می شوند. در این روش، شیشه حرارتی با گرم کردن تا دمای حداکثر 700 درجه سانتیگراد سریعاً خنک شده و به طوری که در آن برای شیشه تنش کاملی ایجاد می شود. این باعث افزایش مقاومت و برابری نسبی شیشه در مقابل ضربه و حرارت می شود.

شیشه های tempered در بسیاری از مناطق به‌عنوان شیشه‌ی ایمنی استفاده می‌شوند، از جمله در درب‌های داخلی و خارجی، پنجره ها، میزهای شیشه‌ای و پله‌های شیشه‌ای. در صورت شکستن این نوع شیشه، تمام قطعات آن به علت تنش‌های ایجاد شده، به شکل حبه‌های کوچک و غیر‌تیز پخش می‌شوند و به این دلیل از خطرات جدی کمتری برای کاربران برخوردار هستند.

نقاط مشکي در حاشيه شيشه ها خودرو

این نقاط مشکی ممکن است شامل ذرات گرد و غبار، کثیفی، ردپای حشرات، خط و خش، و رسوب چسبنده از ترکیب بخار آب و گرد و غبار باشد. بعضی از این نقاط ممکن است با شستشوی شیشه حذف شوند، اما بعضی دیگر ممکن است نیاز به استفاده از محلول شیمیایی خاص داشته باشند. همچنین، اگر شیشه با خشک کننده هوای گرم یا تماس با چیزی نرمال ترک کند، نقاط مشکی ممکن است قابل حذف نباشند. در نهایت، از جلوگیری این نقاط با استفاده از پوشش محافظ شیشه، پاک کننده مخصوص یا مراقبت منظم از شیشه خودرو بیشترین بازدهی را خواهید داشت.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *